V malebném kraji jižně od Tábora, kde se stýká historie a tajemství, leží město Bechyně. Toto místo, obklopené hustými lesy a klidnými vodami řeky Lužnice, je poseté legendami, které lákají návštěvníky svou záhadností a mystikou.
Podvodní Alchymisté
V dobách, kdy vládl Petr Vok z Rožmberka, se v Bechyni usídlili alchymisté, známí pro své tajemné a někdy i pochybené praktiky. Podle kronikáře Březana z roku 1592 se zde pohyboval magister, vyzáblý a lstivý distilátor, který se prý vkrádal do myslí lidí a sliboval jim zlato z obyčejného kovu. Jeho umění však bylo plné podvodů a klamů. Nakonec byl chycen a uvězněn na krumlovském zámku, kde záhadně zemřel, přičemž se říká, že jeho duše dodnes bloudí bechyňskými lesy
Ctnost a neřest
Na zámku v Bechyni, majestátně tyčícím se nad okolní krajinou, nechal Petr Vok vytvořit cyklus nástěnných maleb, které jsou považovány za vrchol renesančního umění. Malby zobrazují alegorie Ctností a Neřestí, které se v šeru zámku zdají být téměř živé. V tzv. Soudní síni jsou motivy Mementa mori, které připomínají křehkost lidského života a neustálou přítomnost smrti.
Černá Madona
V děkanském kostele sv. Matěje na náměstí se nachází oltář s obrazem Černé Madony, jejíž původ je zahalen tajemstvím. Místní obyvatelé věří, že obraz má zázračnou moc a chrání město před neštěstím. Každý rok se koná procesí, při kterém lidé přinášejí květiny a svíčky, doufajíc v její ochranu.
Nalezený Poklad
Podle staré pověsti, během jednoho chladného podzimního večera, když se místní sedlák pokoušel najít poklad skrytý v opuštěné stodole, náhle pramen vody prorazil zemi. Tento léčivý pramen se stal základem místních lázní, které přitahují návštěvníky z široka daleka svou schopností léčit tělo i duši.
Čertova Zeď
Na místě, kde kdysi hrdě stál hrad založený Přemyslem Otakarem II., se nacházejí zbytky známé jako Čertova zeď. Legenda praví, že ďábel uzavřel sázku s místními obyvateli, že postaví hrad přes noc. Neuspěl, a v zlosti rozmetal kameny po okolí. Tyto kameny, porostlé mechem a téměř zapomenuté, stále leží roztroušeny v kraji, připomínajíc dávnou sázku s pekelnými silami.
Bílá Paní
Bechyně je také známa příběhem Bílé paní, ducha, který se dle svědectví zjevoval na zámku. Jak zaznamenal historik J. Beckovský, Bílá paní často tiše přenášela mladého Petra Voka z místnosti do místnosti, aniž by ho probudila. Večery trávila procházením chodeb s rozžatou svíčkou, jejíž světlo dodnes někteří tvrdí, že spatřili mihotat v temných zákoutích zámku. Vypráví se, že když se Bílá paní po dlouhých cestách navrátila, usedla unaveně do křesla a s povzdechem vyprávěla: „O, jak mnoho míst dalekých já jsem dnes chodila!“
Tyto legendy, propletené historií a tajemnem, činí z Bechyně místo, kde se čas zastavil a kde minulost stále žije v příbězích a šeptání lidí, kteří tu žijí.
Nejnovější komentáře